Furuno DRS25AX 25kW UHD Digital Radar w/Pedestal, 15M Cable  4 Open Array [DRS25AX/4]
DRS25AX 25kW UHD Digital Radar with Pedestal, 15M Cable & 4' Open Array
25kW UHD Digital Radar for TZtouch, TZtouch2 and TZtouch3. DRS25AX "X-Class", a whole new class of Radar!
Features:
  • 25kW Power Output
  • Enhanced target detection, both short and long range
  • Minimum detection range of just 20 m
  • Fast Target Tracking™
  • Bird Mode
  • Pedestal unit 20% lighter than previous unit, updated with new, low noise motor
  • No PSU required, decreasing total costs
  • Easy installation without the need to open pedestal unit
  • Smart-connector cable
  • 4' Open Array
  • 15M Cable
  • The DRS25AX is a 24V system; a converter will be required for use with 12V power systems
Specifications:
  • Power - Output: 25kW
  • Array Size (Inches): 48"